Nyheder

De 10 BL-hold tager form

Få det hele store overblik her - som bliver opdateret løbende (sidst opdateret 12/9-13).

De 10 hold i BL er i fuld gang med forberedelserne til sæsonen, og stykke for stykke er holdene nu ved at blive sammensat.

Hvem er gengangerne fra sidste sæson, hvem er nye og hvem er forsvundet.

Bakken Bears
(klik på klubnavn for at se roster)

Tilgang: Ville Touminen (coach - Finland), Thomas Lærke (Spanien), Brandon Penn (USA), Kenny Barker (USA), Aladdin Barakeh (ESAA), Simon Niedhardt (ESAA), Jacob Meller Nielsen (ESAA), Lasse Elbæk Pedersen (ESAA), Sebastian Åris Petersen (ESAA), Jakob Lund Ravn (ESAA)

Med igen: Kristoffer Löwenstein, Andreas Jakobsen, Nicolai Iversen, Søren Ege Qwist, Christian Lindberg, Morten Sahlertz, Chris Christoffersen 

Afgang: Henrik Falsvig (BMI Bloodhounds), Jens Jensen (stoppet), Frederik Hougaard Nielsen (Hørsholm 79ers), Marvell Waithe (Japan), Mike Dejworek, Søren Smidt Krath (stoppet), Charles Parker, Martin Thuesen (stoppet) Steffen Wich (coach - stoppet)

Falcon
(klik på klubnavn for at se roster)

Tilgang: Alexander Bak (Hørsholm 79ers), Alexander Milling Andersen (Hørsholm 79ers), Aske List Torsteinson (Aalborg Vikings)

Med igen: Rade Vojnovic (coach), Mariusz Mach (ass. Coach) Durell Vinson, Joakim Vallø Nielsen, Mads Elmgreen Fredsholt, Elias Monberg Jarløv, Jonas Bertram Bro, Christian Thomsen, Gabriel Iffe Lundberg, Jens Døssing

Afgang: Daniel Bang (stoppet), Jörg Rottgards (2. holdet), Thomas Holm-Hansen (2. holdet)

Hørsholm 79ers
(klik på klubnavn for at se roster)

Tilgang: Daniel Mortensen (Glostrup Basket), Mads Bonde (egen avl), Sebastian Dalsgaard (egen avl), Filip Rajovic (egen avl), Frederik Hougaard Nielsen (Bakken Bears)

Med igen: Bogdan Karaicic (coach), Brenton Butler, Atila Kovac, Rasmus Stolbjerg Hansen, Casper Hesseldal, Anders Schou Hansen, Zarko Jukic, Kristoffer Arvedsen, Sikander Tajik Nielsen

Afgang: Alexander Bak (Falcon), Alexander Milling Andersen (Falcon), Bojan Marinkovic

Horsens IC
(klik på klubnavn for at se roster)

Tilgang: Calvin Haynes (USA), Mathias Jensen (Haderslev "Corpia" BBK), Jonas Zohore Bergsted (Cypern), Vedran Borovcanin (Serbien), Eric Steven Vigansky (Haderslev "Corpia" BBK), Anton Elsner (BC Aarhus)

Med igen: Arnel Dediz (coach), Ignacio Munoc (Ass - coach), Emil Anthonsen-Rahbek, Daniel Friedrich, Edgaras Kvedaravicius, Frederik Rungby, Jesper Seemann Serritzlew, Keane Thomann, Niels Krogh Thomsen, Matiss Sakne

Afgang: Darko Jukic (Italien), Skyler Bowlin (Østrig), Hans Christian Schur (stoppet), Lukas Varga, Tobias Reinhold, Markus Jørgensen

Aalborg Vikings
(klip på klubnavn for at se roster)

Tilgang: James Vear (coach - England), Joey Haywood (Canada), Joe Burton (USA), Fredrik Chandler Larsen, Yusuf Mohamed Jama, Lasse Kronborg Larsen (egen avl), Mads Danvold, Eduardo Luna (Sverige)

Med igen: Søren Bjørn Sørensen, Rune Lauridsen, Niels Koch Andreasen, Benjamin Garde Sørensen, Søren Hansen, Kasper Serritslew, Jeppe Kristiansen, Mads Kofod Rasmussen, Lasse Kristiansen, Simon Hamborg Mikkelsen

Afgang: Mads Olesen (coach - stoppet), Luis Guzman, Anthony Jones, Milan Bjegovic, Philip H. Christiansen

Svendborg Rabbits
(klip på klubnavn for at se roster)

Tilgang: Arnar Gudjonsson (Ass. Coach - BC Aarhus) Mads Bloch Frandsen (Team FOG Næstved), Johnell Smith (Sverige), William Mathias Paul (USA), Damian Ocanã (Randers Cimbria), Mads Gertz (egen avl), tommy Tomsic (USA)

Med igen: Craig Petersen (coach), Claus Maagaard, Kristoffer Gertz, Rasmus Christensen, Adam Haddad, Jens Thygesen, Mathias Kelly, Malte Nielsen, Niels Degn-Andersen, Jonas Schaarup

Afgang: Adama Darboe (Jämtland Basket), Mikkel Plannthin (Slovakiet), Gregory Washington (Holland), Donald Rutherford

Randers Cimbria
(klik på klubnavn for at se roster)

Tilgang: Charles Burgess (Finland), Nicholas Fox (USA), Rasmus Søby (BC Aarhus), Jakob Wang (BC Aarhus), Adrian Casar Filip (Spanien)

Med igen: Morten V. Hansen (coach), Bonell Colas, Chris Nielsen, Mike Schmidt Nielsen, Frederik Dalby Møller, Christian Holm Bendtsen, Casper Stage Jørgensen, Kevin Schweiger, Mads Lønborg Vahl, Patrick Schmidt Nielsen, Martin Hansen

Afgang: Miguel Ortega (Rusland), Mads Aage, Martin Bertelsen, Damian Ocana (Svendborg Rabbits), Andreas Sigsgaard Jensen, Jesper Madsen, Frank Naundrup, Sebastian Gram Madsen, Nicky Schmidt Nielsen

Værløse BBK
(klik på klubnavn for at se roster)

Tilgang: Papa Ba (ALBA Basket), Troy Brewer (USA), Evan Thompson (Holbæk Basketball Klub), Ferrakohn Edward Hall (USA), Daniel Corona Martinez (Ass-coach Spanien)

Med igen: Thomas Silfen (coach), Tobias Tita Christensen, Marc Fabricius, Søren Bøje Formann, Emil Henningsen, Victor Hjorth, Adam Holm-Weber, Axel Karason, David Knudsen, Peter Møller, Christian Dissing

Afgang: Richard Delk, Justin Baker, Jacob Enevold Jensen (USA)

SISU
(klik på klubnavn for at se roster)

Tilgang: Joseph Benjamin (Team FOG Næstved), Mirza Misimovic (egen avl), Niklas Kongsted Olsen (egen avl), August Haas (egen avl), William Bjergager (egen avl), Andy James (England), Mikel Esnaola (Spanien), Hristo Petkov (BC Aarhus)

Med igen: Almir Zeco (coach), Alen Nisic (ass. coach), Mickey Dennis, Mike Flowers, Mathias Glahn, David Harder, Philip Bo Jørgensen, Zachary Moritz, Mikael Vincents Nielsen, Ugis Promolds, Jonas Giese Anderson, Asger Hjort, Mathias Hansen

Afgang: Damon Smith (Tyskland), Oskar Bonde

Team FOG Næstved
(klik på klubnavn for roster)

Tilgang: Felix Banobre (coach - Spanien), Joan Martinez (ass. coach - Spanien), Sergi Guradia Marti (Spanien), Liam Potter (England), Morgan Sabia (USA), Henry Wilkins (England), Joachim Møller (egen avl), Nicolai Hvidbjerg Andersen (ESAA), Quincy Okolie (Nigeria), Enrico Ramon Tucker (USA)

Med igen: Mathias Bak Christensen, Martin Høirup, Alex Murphy

Afgang: Geof Kotila (coach - stoppet), Thomas Foldbjerg (ass. coach - stoppet), Joseph Benjamin (SISU), Mads Bloch Frandsen (Svendborg Rabbits), Caleb Walker (Tyskland), Quinton Dogget